Pytania wnikliwych czytelników

Pytania wnikliwych czytelników

materiały prasowe

„New Scientist” to międzynarodowy tygodnik popularnonaukowy. Według mnie bardzo ciekawy i na poziomie. Również na poziomie są pytania, które na łamach tego czasopisma zadawali wnikliwi czytelnicy – oczywiście z różnych dziedzin: z fizyki, biologii, techniki… Odpowiadają na nie eksperci i osoby na co dzień zmagające się z danym problemem. Dobrze, że nie zanikła jeszcze w ludziach ciekawość świata, bo dostajemy dzięki nim potężną dawkę wiedzy na temat zagadnień z życia codziennego, do których jesteśmy tak przyzwyczajeni, że już nie zadajemy sobie trudu znalezienia wyjaśnienia, dlaczego coś zawiera w swojej budowie coś albo dlaczego przebiega w określony sposób.

W książce znajdziemy pytania typu: dlaczego pod wodą nasza rogówka jest nieefektywna; czy wszystkie odnóża gąsienicy mają stawy; co powoduje, że na woskowej świeczce pojawiają się jasne wzory przypominające korzenie; dlaczego gdy patrzymy na kogoś z odległości 6000 m, kolory jego ubrania wydają się inne; przy jakich głębokościach żłobienia bieżnika zaczyna się pogarszać przyczepność opon; czemu niektóre wełniane swetry się mechacą; po co goli się baranom jądra; dlaczego sprzężenie zwrotne między mikrofonem a głośnikiem daje dźwięk o wysokiej częstotliwości, a nie o niskiej; czy da się zmniejszyć hałas generowany przez opony samochodowe przy zachowaniu ich właściwości.

Bardzo fajna książka. Dobrze się ją czyta. Polecam.

Opracowanie zbiorowe, Jak długo trwa teraz. Fascynujące odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań, przeł. Maria Brzozowska, Insignis, Kraków 2020

Wiedza i Życie 12/2020 (1032) z dnia 01.12.2020; Książki. Recenzje; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną