Pogoda dla niewtajemniczonych

Pogoda dla niewtajemniczonych

materiały prasowe

Podtytuł tej książki brzmi „100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych”. W rzeczywistości pytań i jasnych, zrozumiałych odpowiedzi na nie znajdziecie tu znacznie więcej. W przeciwieństwie do klimatu, którego wpływ na biosferę i ludzkość jest olbrzymi, ale trudny na co dzień do uchwycenia, pogoda dotyka nas bezpośrednio. Zarazem jest kapryśna i niełatwo zrozumieć, skąd się biorą jej wahania, a co dopiero je przewidzieć.

King i Nasir napisali coś w rodzaju przewodnika po pogodzie. Jest to przewodnik dla czytelników niewtajemniczonych, ale wymagających, którzy poza poznaniem wielu ciekawostek, których w książce nie brakuje, chcieliby wchłonąć pewną dawkę rzetelnej wiedzy. Skąd w ogóle bierze się pogoda? Dlaczego na Ziemi jest ona inna niż na innych globach Układu Słonecznego? Jaka jest w tym zasługa oceanów, a jaka atmosfery? Co by było, gdyby Ziemia nie wirowała, a jej oś nie była przechylona? Dlaczego jest tyle rodzajów chmur, choć wszystkie składają się z wody w stanie ciekłym lub stałym? To tylko kilka z wielu frapujących pytań.

W trzech ostatnich rozdziałach autorzy zajęli się społecznym i politycznym kontekstem pogody. Człowiek najpierw starał się ją poznać, potem przewidzieć, w końcu zaczął ją zmieniać. Przez ćwierć wieku po drugiej wojnie chciał nawet zatrzymywać huragany. Nie udało mu się, ale pośrednio i tak wpłynął na przebieg wielu zjawisk pogodowych, modyfikując klimat poprzez wtłoczenie do dolnych warstw atmosfery związków węgla, które ją rozgrzewają. Właśnie – o zmianie klimatu, która pociąga za sobą zmianę pogody, jest ostatni rozdział książki. Znajdziecie tam wiele pytań, na razie bez odpowiedzi.

Simon King, Clare Nasir, Jak pachnie deszcz?, przeł. Magdalena Hermanowska, Rebis, Poznań 2020

Wiedza i Życie 11/2020 (1031) z dnia 01.11.2020; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną