W błonie komórkowej występują fosfolipidy (żółte) i białka (niebieskie). Na jej powierzchni znajdziemy łańcuchy cukrów (zielone i fioletowe). W błonie komórkowej występują fosfolipidy (żółte) i białka (niebieskie). Na jej powierzchni znajdziemy łańcuchy cukrów (zielone i fioletowe). Designua / Shutterstock
Zdrowie

Cukry a przerzuty nowotworowe

W rozprzestrzenianiu się zmienionych komórek rolę odgrywają znajdujące się na ich powierzchni glikany.

Mechanizm powstawania przerzutów nadal nie został do końca zbadany. Wiadomo, że rozsiew nowotworu może nastąpić poprzez naczynia limfatyczne i krwionośne (zmienione komórki przedzierają się przez ich ściany do otaczających tkanek) albo poprzez płyn mózgowo- rdzeniowy. A zdolność do przerzutowania zależy od typu nowotworu.

Na ogół bada się białka znajdujące się na powierzchni komórek nowotworowych, ponieważ to one w dużym stopniu pełnią funkcję receptorów oddziałujących ze zdrowymi sąsiadującymi tkankami. Ale białka te są związane z całym szeregiem substancji o strukturze węglowodanów (czyli cukrów), zwanych glikanami. I właśnie to glikany modyfikują interakcje białek ze środowiskiem.

Jak ustalili naukowcy z University of California w Davis (USA), pracujący pod kierunkiem prof. Carlita Lebrilli, w przypadku raka dróg żółciowych (schorzenie względnie rzadkie, ale dość szybko dające przerzuty, co powoduje, że w chwili wykrycia zmian trudno wyleczyć pacjenta) komórki z przerzutów mają na zewnątrz glikany z dużą zawartością cukru prostego – mannozy. Badania z komórkami hodowanymi na szalce wykazały, że związki te ułatwiają migrację przez pory w membranie, co naśladowało przekraczanie ściany naczynia krwionośnego, a więc rozprzestrzenianie się nowotworu.

Naukowcy uważają, że nie tylko metabolizm białek jest istotny. Trzeba też lepiej przyjrzeć się glikanom, ponieważ śledzenie ich modyfikacji może być szansą na zmianę paradygmatu diagnostyki, jak też terapii niektórych nowotworów.

Wiedza i Życie 5/2020 (1025) z dnia 01.05.2020; Sygnały; s. 11
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną