niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 czerwca o godz. 24:00. niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 czerwca o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Czerwiec. Planety o poranku, zaćmienie wieczorem

Śladem Księżyca i planet. Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Lato nadejdzie 20 czerwca o 23:43. Tego dnia słońce wzniesie się na maksymalną w roku wysokość, wynoszącą w Warszawie o 12:38 aż 61,2°. Czerwiec to okres najkrótszych nocy: pierwszego dnia miesiąca słońce zachodzi o 20:48 i wschodzi o 4:21. Najkrótsza noc, z 19 na 20 czerwca, trwa od 21:01 do 4:14. Jednak ciekawe zjawiska pojawiają się już na początku miesiąca. 5 czerwca wieczorem będziemy mogli oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca. Nasz satelita zblednie raczej delikatnie, ponieważ wejdzie tylko w półcień Ziemi – mieszkańcy Księżyca zobaczyliby w tym czasie częściowe (a nie całkowite) zaćmienie Słońca przez Ziemię, a więc wciąż byliby dosyć dobrze oświetleni. Mimo wszystko spróbujmy dostrzec delikatną zmianę oświetlenia księżycowego globu, który wzejdzie już lekko zaćmiony: maksimum zaćmienia nastąpi o 21:26, a zjawisko zakończy się o 23:05. W inne noce poszukajmy meteorów: od 10. do 21. dnia miesiąca Czerwcowe Lirydy wybiegające z konstelacji Lutni, a od 22 czerwca do 2 lipca – Bootydy, wylatujące z okolic konstelacji Wolarza.

Wędrówki planet

Na obserwacje Merkurego poczekajmy lepiej do lipca. Wenus (–4,3m) również jest w czerwcu blisko Słońca, jednak możemy jej wypatrywać pod koniec miesiąca na porannym niebie. Planeta będzie świeciła na tle konstelacji Byka. Rankiem na niebie możemy też poszukać Marsa (–0,5m) w Rybach i Jowisza (–2,6m) w Strzelcu. Również Saturn (0,2m) daje się obserwować miłośnikom wczesnych pobudek. Planetę zobaczymy na tle konstelacji Koziorożca. Uran i Neptun są obecnie blisko Słońca, za to posiadacze sporych teleskopów mogą niemal całą noc poszukiwać Plutona (14,3m) w Strzelcu. Ceres (8,8m) odnajdziemy nad ranem w Wodniku.

Śladem Księżyca i planet

Już 5 czerwca zobaczymy półcieniowe zaćmienie Księżyca. Nasz przyćmiony satelita będzie widoczny wieczorem na południowo-wschodnim niebie. 8. dnia miesiąca Srebrny Glob odwiedzi Saturna i Jowisza. 13 czerwca nasz satelita zbliży się do Marsa w Wodniku.

Wiedza i Życie 6/2020 (1026) z dnia 01.06.2020; Głowa do góry; s. 79

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną