Konieczna przypadkowość

Konieczna przypadkowość

materiały prasowe

Praca zbiorowa „Ewolucja w świetle wiary” dotyka delikatnych granic wiary i rozumu, miejsca styku paradygmatycznej już teorii ewolucji i jej osobliwej interpretacji dokonanej przez pryzmat filozofii tomistycznej. Autorami są osoby duchowne i jest to odczuwalne. Pierwsza część książki jest właściwie wykładnią katechizmu Kościoła katolickiego – używa się tu mnóstwa analogii i przypowieści, czytelnik może poczuć się jak na kazaniu. Nazwisko Karola Darwina w zasadzie nie jest tu wymieniane, głównym bohaterem tych obszernych fragmentów książki jest Tomasz z Akwinu. Współczesne powoływanie się na jego koncepcje jako narzędzia interpretacji teorii ewolucji wydaje się zabiegiem bardzo ryzykownym.

Zdaje sobie z tego sprawę – odpowiadający w głównej mierze za treść drugiej, bardziej interesującej części książki – Nicanor Pier Giorgio Austriaco (który jest nie tylko księdzem, ale również znanym i uznanym profesorem mikrobiologii), uważający, że interpretacjom katolickim teorii ewolucji brakuje mocy dowodowej, co jednak nie unieważnia, w jego opinii, ich istotności. Uznaje on również zasadność teorii ewolucji, wynikającą z rozlicznych dowodów pośrednich, polemizuje z ustaleniami kreacjonizmu czy koncepcji tzw. inteligentnego projektu. Zgadzając się z teorią Darwina, ostro krytykuje ustalenia neodarwinistów (np. Dawkinsa), podkreślających przypadkowość procesów ewolucji. Przypadek ma być narzędziem konieczności, a ewolucja ma mieć charakter teleologiczny, a także teologiczny.

Na uwagę zasługuje interesujące posłowie Mariusza Tabaczka, w którym autor niejako „łata dziury” teologiczne i naukowe poczynione przez autorów.

Nicanor Pier Giorgio Austriaco OP, James Brent OP, Thomas Davenport OP, John Baptist KU OP, Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna, przeł. Grażyna Gomola, Aleksander Gomola, W Drodze, Poznań 2019

Wiedza i Życie 12/2019 (1020) z dnia 01.12.2019; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną