Wiedza i Życie
Opinie

Listy czytelników

Szanowna Redakcjo!

Pragnę zwrócić uwagę, iż w opisie kompleksu jonu miedzi(II) w „Laboratorium” („WiŻ” 11/2019) wystąpił błąd. Nieprawdą jest, że dwie trójatomowe czerwono-białe cząsteczki to cząsteczki amoniaku oraz że cztery czteroatomowe granatowo-białe cząsteczki to cząsteczki wody. Omyłkowo kolorystyka została przypisana odwrotnie. Jeśli w zamyśle autora było przedstawienie tertraaminoakwamiedzi(II), to pragnę jeszcze zauważyć, że cząsteczki amoniaku nie są grupami aminowymi (grupa aminowa to –NH2, a nie NH3).

POZDRAWIAM SERDECZNIE
STAŁY CZYTELNIK MIKOŁAJ LISIECKI Z ZIELONEJ GÓRY, UCZEŃ 15 LAT

Szanowny Panie!

Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi na nieprawidłowy opis kolorystyki – rzeczywiście podczas zmian edycyjnych wkradł się błąd, którego nie zauważyliśmy. Bardzo dziękuję za czujność, dokładność i krytyczne podejście. To rzadkie cechy, których prosimy nie zatracić. To znakomite zadatki, jeśli myślał Pan kiedykolwiek o karierze naukowej.

Natomiast odnosząc się do drugiej części listu – tu sprawa nie jest tak prosta. Zasady nazewnictwa rekomenduje Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), a użyte w tekście nazewnictwo jest zgodne z obowiązującą terminologią. Poprawny jest zatem zapis „kation diaminasrebra” czy „kation diakwatetraaminamiedzi(II)”. Warto zwrócić uwagę, że gdy ligandem w związku koordynacyjnym jest NH3, nazywając go, mówimy „amina”, a nie „amino”.

A choć oba te wyrażenia stosuje się w odniesieniu do związków zawierających grupę aminową –NH2, to występują one w zupełnie innym położeniu w obrębie nazwy – co ma znaczenie. „Amina” wystąpi zwykle na końcu nazwy i występuje w zasadzie tylko w nazwach prostych amin (np. CH3NH2 – metyloamina). Natomiast gdy pojawia się inna grupa funkcyjna (np. H2NCH2COOH), będziemy musieli taki związek nazwać kwasem aminooctowym. Mam nadzieję, że to rozwiewa Pana wątpliwości. A jeśli ciekawi Pana tematyka nazewnictwa związków, to zachęcamy do dalszej lektury na ten temat:

https://iupac.org/recommendations/recently-published/

http://cryst.p.lodz.pl/KTCh/data/uploads/Blue.Book.PL.2016v1_02–11–2016.pdf

https://iupac.org/wp-content/uploads/2016/07/Red_Book_2005.pdf

Zachęcamy także do dalszego odważnego krytykowania i zadawania pytań.

Z POZDROWIENIAMI
PAWEŁ JEDYNAK I RENATA SZYMAŃSKA

Wiedza i Życie 12/2019 (1020) z dnia 01.12.2019; Listy czytelników; s. 80
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną