Opinie

Listy czytelników

Szanowna Redakcjo!

Są 2 rodzaje znanych mi pól: grawitacyjne i magnetyczne (elektromagnetyczne), czyli przestrzeń, w której występuje oddziaływanie sił. Pomijam pola kukurydzy lub pszenicy. Nurtuje mnie pytanie, czym one są. Stwierdza się i opisuje skutki sił występujących w tych polach. Ale nigdy nie natrafiłem na opis, jaka jest natura, istota takiego pola, tzn. jakie „sznurki” w tych polach przyciągają lub odpychają materię. O polu grawitacyjnym czytałem, że występuje tam wymiana tzw. grawitonów, ale czym one są i na czym to polega? Będę wdzięczny za oświecenie mnie, co w tym polu siedzi.

Chcę pochwalić redakcję za piękny i staranny język. Od razu widać klasę redakcyjną.

Dodam jeszcze, że posiadam kolekcję prawie wszystkich numerów „Wiedzy i Życia” od ok. 30 lat. Waży to parę ładnych kilo.

Z POWAŻANIEM
ZYGMUNT OLSZEWSKI

Jeśli chodzi o pole grawitacyjne, to obecnie niemal wszyscy zgadzają się z interpretacją podaną przez Alberta Einsteina, że jest to wynik odkształcenia („zakrzywienia”) przestrzeni przez materię. Wheeler ujął to lapidarnie: „Materia «mówi» przestrzeni, jak ma się zakrzywiać, a przestrzeń «mówi» materii, jak ma się poruszać”. Hipotetyczne grawitony, o które pyta czytelnik, byłyby kwantami pola grawitacyjnego. Nie ma dotychczas żadnego eksperymentalnego dowodu na ich istnienie.

Pole elektromagnetyczne interpretujemy inaczej, przyjmując, że oddziaływania w nim zachodzą za pośrednictwem kwantów pola, które nazywamy fotonami. AKW

Wiedza i Życie 6/2019 (1014) z dnia 01.06.2019; Listy czytelników; s. 80
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną