Jeff Penner / Shutterstock
Środowisko

Z jezior ucieknie tlen

Zła wiadomość dla fauny jeziornej: z powodu ocieplenia klimatu nadchodzą dla niej ciężkie czasy.

Naukowcy ostrzegają, że w najbliższych dekadach wiele dużych jezior na półkuli północnej może się zmienić w śmiertelne pułapki dla ich mieszkańców. Będzie to jeszcze jedna konsekwencja wzrostu temperatur globalnych. Kiedy następuje zmiana klimatu, odciska ona swoje piętno na wszystkich elementach przyrody, także na wodach śródlądowych, czyli przede wszystkim rzekach i jeziorach. Tymi ostatnimi zajęli się hydrolodzy i biolodzy z University of Reading w Wielkiej Brytanii. Wszystkich jezior oczywiście zbadać nie mogli, bo takich o powierzchni ponad 1 ha jest na świecie ok. 25 mln. Dlatego zdecydowali się na 635 akwenów, na temat których już wcześniej zebrano wiele danych. Wiedza ta została wykorzystana w modelach komputerowych pozwalających prognozować, jak zmienią się warunki w takich zbiornikach wraz ze wzrostem temperatur.

– Główna negatywna zmiana będzie polegała na zahamowaniu pionowego krążenia wody. Z tego powodu do głębszych warstw jezior zacznie docierać mało tlenu, co skomplikuje życie wielu organizmom, w tym różnym gatunkom ryb. Ich liczebność zacznie spadać – mówi Iestyn Woolway, główny autor badań.

W czarnym scenariuszu może się zdarzyć coś jeszcze gorszego – przy dnie powstaną strefy z tak małą ilością tlenu, że dojdzie tam do masowego wymierania organizmów i zagłady całego ekosystemu. Co więcej, w jeziorach zaczną się gromadzić trujące związki, takie jak siarkowodór czy też toksyczne substancje wydzielane przez niektóre glony. Symulacje pokazują, że ta ponura przyszłość czeka przede wszystkim jeziora znajdujące się na półkuli północnej. – W tych najbardziej wrażliwych temperatura wody podniesie się nawet o 5°C w ciągu kilku dekad. Wiele z nich przestanie więc zamarzać zimą. To będzie wstrząs dla ich mieszkańców – mówi Woolway. Wyniki badań opublikowało w marcu 2019 r. czasopismo „Nature Geoscience”.

Wiedza i Życie 5/2019 (1013) z dnia 01.05.2019; Sygnały; s. 10
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną