Triboniophorus graeffei Triboniophorus graeffei Shutterstock
Środowisko

Klej na przeciwnika

Na ślad niesamowitych zdolności australijskiego ślimaka Triboniophorus graeffei badacze wpadli, odnajdując w jego pobliżu przyklejoną do gałązki rzekotkę.

Naukowców zaskoczył fakt, że nawet po upływie 10 min płaz wciąż był unieruchomiony. Razem z gałązką przetransportowali go do laboratorium, bo w takim stanie z łatwością padłby ofiarą jakiegoś drapieżnika. Dzień później rzekotka wciąż tkwiła przyklejona do gałązki. Badacze uwolnili zwierzę, którego ciało pokrywała gęsta, lepka wydzielina wyprodukowana przez ślimaka. Co ciekawe, „klej” jest trwały jedynie w środowisku wilgotnym, a gdy wysycha, traci swoje właściwości, dzięki czemu może być wykorzystany do produkcji opatrunków. W obronie przed przeciwnikiem podobny klej wydziela też salamandra. Może on unieruchomić węża na nawet 48 godz., co umożliwia płazowi ucieczkę.

Ślimak Triboniophorus graeffei żywi się glonami, osiąga do 15 cm długości i ma na grzbiecie charakterystyczny czerwony trójkąt. Komórki produkujące lepki śluz znajdują się na nodze zwierzęcia.

Wiedza i Życie 5/2019 (1013) z dnia 01.05.2019; Sygnały; s. 12

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną