Wiedza i Życie
Opinie

Listy czytelników

Szanowni Państwo!

Jestem nieco zawiedziony artykułem „Współcześni matuzalemowie”, który ukazał się w ostatnim numerze „WiŻ”. Autorka bardzo powierzchownie i nieprecyzyjnie podeszła do pewnych kwestii, np. opisywany świerk Old Tjikko należy do sporej grupy organizmów klonalnych i wiek tego, co widać na zdjęciu, to tylko znacznie młodszy fragment nadziemny całego podziemnego organizmu. Podawany wiek dotyczy wybranego i analizowanego fragmentu systemu korzeniowego. Takich roślinnych organizmów klonalnych, i to znacznie starszych, jest sporo. Najstarszymi pojedynczymi nieklonalnymi organizmami są sosny Pinus longeava (pokazana na wstępie artykułu).

JERZY KRUK, UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI

Szanowny Panie Profesorze!

Nie sposób nie zgodzić się z Panem, iż artykuł zawiera dużo uproszczeń – rzeczywiście tak jest. Ze względu na popularnonaukowy charakter pisma i ograniczoną liczbę znaków, chciałam jedynie zwrócić uwagę na poszczególne zjawiska oraz wymienić jedynie niektóre z najstarszych organizmów na Ziemi. Rozumiem jednak, że dla czytelnika z takim specjalistycznym zakresem wiedzy jak Pański pewne kwestie mogły zostać opisane zbyt powierzchownie. Moją intencją było przedstawienie zjawiska długowieczności w najbardziej przystępny sposób. Jestem wdzięczna za wszelkie uwagi.

KATARZYNA KORNICKA

Szanowna Redakcjo!

W numerze 1/2019 „WiŻ” jeden z donosów Pana Profesora Krzysztofa Szymborskiego jest fałszywy. Chodzi o ten „Silniejsze od stali”, w którym mowa o pajęczych niciach. Przyjmując średnicę ludzkiego (bardzo grubego) włosa 0,1 mm, nitka pajęcza 1000 razy od niego cieńsza miałaby średnicę 100 nm. Jak więc zmieścić kilka tysięcy nanowłókien każde po ok. 20 nm średnicy w tych 100 nm?

Pozdrawiam Redakcję i Współpracowników mojego ulubionego miesięcznika

Z WYRAZAMI NALEŻNEGO SZACUNKU
WIERNY OD KILKUDZIESIĘCIU LAT CZYTELNIK
PAWEŁ ADAMUS Z BUJAKOWA

Szanowny Panie!

Wspomniane nitki pajęcze zbudowane są z ok. 2500 nanowłókien (nie splatają się jak w linie, lecz przebiegają równolegle), cieńszych jakieś 10 tys. razy od ludzkiego włosa. Same nitki są 1000 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Wyliczenia jednego z badaczy (a zrobił to Hannes Schniepp, jak twierdzi, ciężko to skalkulować) są bardzo zgrubne ze względu na to, że przekrój włosa jest okrągły, a wstęgi pajęczych produktów – spłaszczone (wymiary to 20 × 5–9 nm). Z publikacją można zapoznać się tu: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsmacrolett.8b00678.

REDAKCJA

Wiedza i Życie 4/2019 (1012) z dnia 01.04.2019; Listy czytelników; s. 80
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną