Środowisko

Gdzie rodzą się najcenniejsze diamenty?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: bardzo głęboko we wnętrzu Ziemi.

Pod względem twardości diamenty nie mają sobie równych wśród znanych nam substancji naturalnych. Wynika to m.in. z tego, że powstają znacznie głębiej niż większość minerałów. Zwykle krystalizują 150– 250 km pod powierzchnią ziemi, gdzie ciśnienie jest dziesiątki tysięcy razy większe niż na niej, a temperatury wyraźnie przekraczają 1000°C. Potem część z nich wędruje ku górze z magmą, ale tylko nieliczne docierają do powierzchni podczas erupcji wulkanicznych.

Diament diamentowi jednak nierówny. Z najnowszych badań zespołu Fenga Zhu z University of Michigan wynika, że te najczystsze i najcenniejsze (czyli 1%) powstają aż 600–800 km pod powierzchnią. Ponieważ rodzą się tak głęboko, zawierają niewielkie domieszki występujących tam minerałów, takich jak bridgmanit (główny budulec dolnego płaszcza Ziemi). I właśnie po tych domieszkach można je poznać.

W swoim laboratorium Zhu wytworzył warunki ciśnienia podobne do tych panujących na głębokości 600–800 km, a następnie pod mikroskopem skaningowym obserwował tworzenie się maleńkich ziaren diamentów. „W idealnych warunkach takie drobiazgi powstają w ciągu kilku minut. Oczywiście najcenniejsze olbrzymy rosną we wnętrzu Ziemi znacznie dłużej” – mówi Zhu. Diamenty powstają z przeobrażenia węglanów docierających do płaszcza Ziemi wraz z masami skalnymi, które przywędrowały z powierzchni globu. „Podejrzewam, że we wnętrzu Ziemi na pewnych głębokościach funkcjonują całe taśmy produkcyjne diamentów” – dodaje naukowiec, którego publikacja ukazała się w styczniu w „Geophysical Research Letters”.

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Sygnały; s. 15
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną