Zdrowie

Nowatorski neuromodulator

Urządzenie może monitorować aktywność elektryczną mózgu i korygować nieprawidłowości delikatnymi impulsami elektrycznymi.

Urządzenie stworzone przez naukowców z University of California w Berkeley ma pomóc ludziom cierpiącym na epilepsję i chorobę Parkinsona. Zanim wystąpią drgawki epileptyczne lub drżenie typowe dla parkinsona, mózg zaczyna wysyłać delikatne sygnały elektryczne. Zadaniem stymulatora jest ich wykrycie i natychmiastowa reakcja. Urządzenie może monitorować 128 punktów w mózgu. Bardzo istotną sprawą staje się tutaj funkcja odróżniania sygnałów mocnych od słabych. Badacze porównują ją do wykrywania drobnych fal na stawie, gdy jego powierzchnia jest cały czas wzburzana przez uderzanie w nią np. stopą. System potrafi odfiltrować silne sygnały i skupić się tylko na drobnych zmianach. Stymulator po wszczepieniu elektrod działa bezprzewodowo, przesyłając informacje do jednostki centralnej umieszczonej poza czaszką.

Możliwości urządzenia zademonstrowano na rezusach. Badacze nauczyli system rozpoznawać konkretne ruchy kończyny górnej u małpy i skutecznie je opóźniać za pomocą przesyłanych sygnałów. Dalsze prace będą polegać na stworzeniu systemu reagującego wprost na sygnały płynące z mózgu, co pozwoli na terapię z tylko minimalną interwencją medyczną z zewnątrz.

Wiedza i Życie 2/2019 (1010) z dnia 01.02.2019; Sygnały; s. 8
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną