Shutterstock
Struktura

Rtęć i stare zdjęcia

Powstała technika, która może pomóc odzyskać niektóre z dziewiętnastowiecznych fotografii.

Poprzednikiem fotografii jest tzw. dagerotyp, czyli obraz stworzony przy użyciu wypolerowanej posrebrzonej płytki miedzianej, na którą nakładano światłoczułą warstewkę jodku srebra. Płytkę umieszczano w kamerze i naświetlano, po czym obraz był wywoływany w oparach rtęci.

Zanim dagerotypy zostały wyparte przez skuteczniejsze metody utrwalania obrazu, cieszyły się dużą popularnością w latach 40. i 60. XIX w. Niestety, w wyniku niewłaściwej konserwacji niektóre z tych unikatowych fotografii pokryły się warstwą tlenków tak, że nie można rozpoznać pozujących ludzi. Na szczęście zespół badaczy z Western University w Ontario w Kanadzie opracował sposób, aby zapisać te zdjęcia za pomocą technologii XXI w.

Kluczem do sukcesu okazały się resztki rtęci, które przetrwały pod warstwą tlenków. Naukowcy wykorzystali technikę tzw. rentgenowskiej mikroskopii fluorescencyjnej, aby starannie zeskanować każdą cząstkę tej rtęci i odzyskać pierwotny obraz na komputerze. Cały proces trwa ok. ośmiu godzin. Na razie zespół z powodzeniem odrestaurował dwa uszkodzone dagerotypy należące do National Gallery of Canada, na których znajdowali się mężczyzna i młoda kobieta.

Wiedza i Życie 9/2018 (1005) z dnia 01.09.2018; Sygnały; s. 14
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną