Zdrowie

Większe neurony – wyższe IQ?

Co sprawia, że niektórzy są inteligentniejsi od innych? Czy to kwestia genów, czy liczby godzin spędzonych nad książkami?

Na takie pytania próbowali odpowiedzieć badacze z Vrije Universiteit w Amsterdamie. Zespół na czele z dr Natalią Goriounovą pobrał od 35 pacjentów poddanych operacji mózgu (ze względu na obecność guzów lub ciężkich postaci padaczki) zdrowe, niezmienione chorobowo fragmenty tkanki nerwowej z płata skroniowego (odpowiedzialnego m.in. za pamięć i mowę). Zanim jednak nóż poszedł w ruch, pacjentów poproszono o wykonanie testów IQ. Po dokładnej analizie próbek pod mikroskopem okazało się, że ludzie szczycący się wyższą inteligencją mają nie tylko większych rozmiarów neurony niż ich mniej inteligentni koledzy, ale także są szczęśliwymi posiadaczami większej liczby dendrytów. Dendryty to nitkowate wypustki komórek nerwowych stanowiące łącznik pomiędzy sąsiednimi neuronami. Im więcej dendrytów, tym sprawniejsza komunikacja w sieciach neuronalnych.

Czy wielkość neuronów i liczba połączeń między nimi może być wyznacznikiem IQ? Amerykański neurolog Christof Koch z Allen Institute for Brain Science pozostaje w tej kwestii sceptyczny. Twierdzi, że grupa 35 pacjentów nie stanowi populacji na tyle reprezentatywnej, aby udowodnić taką hipotezę. Żeby potwierdzić obserwację zespołu z Holandii, potrzeba tysiąca skrawków mózgowych. Ich pobranie od zdrowych ludzi wiąże się z problemami natury etycznej i jest sprzeczne ze standardami wyznaczanymi przez komisje bioetyczne, wydające zezwolenia na doświadczenia na ludziach i zwierzętach. Na wyjaśnienie zagadki wysokiego IQ możemy więc jeszcze trochę poczekać.

Wiedza i Życie 8/2018 (1004) z dnia 01.08.2018; Sygnały; s. 12
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną