MDGRPHCS / Shutterstock
Środowisko

Migrena po przodkach

Ludzie przystosowali się do życia w ekstremalnych warunkach temperaturowych, zasiedlając nie tylko równik, ale i wieczną zmarzlinę. Jednak wszystko ma swoją cenę – u mieszkańców północnych rejonów Ziemi częściej pojawiają się migreny.

Przodkowie człowieka kilkadziesiąt tysięcy lat temu opuścili tereny Afryki i powędrowali na północ. W wyniku tego musieli zaadaptować się do niższych temperatur. Ich decyzje i występujące na ich skutek zmiany ewolucyjne mają wpływ na to, jacy dziś jesteśmy. Wszystko to za sprawą genu TRPM8, który kontroluje naszą reakcję na odczucie zimna i pomógł naszym przodkom znieść nowe warunki życia. Naukowcy z University College London prowadzili badania nad jego dwoma wariantami. W tym celu przeszukiwali genomowe bazy danych, aby określić, u jakich populacji występuje konkretny wariant. Okazało się, że starsza wersja genu jest charakterystyczna dla osób zamieszkujących Afrykę, a także występuje u szympansów. Wersja nowsza pojawia się u mieszkańców Europy, zwłaszcza krajów położonych w jej północnej części. Dla porównania nowy wariant TRPM8 występuje u 5% Nigeryjczyków i aż u 88% mieszkańców Finlandii.

Co więcej, TRPM8 jest powiązany z występowaniem migrenowych bólów głowy. O ile jego starsza wersja chroni przed migrenami, o tyle jego nowszy wariant sprawia, że występują one znacznie częściej. U niektórych osób samo doznanie zimna może wywołać ból. Nadal jednak nie poznano dokładnego mechanizmu łączącego oba te zjawiska.

Wiedza i Życie 8/2018 (1004) z dnia 01.08.2018; Sygnały; s. 14
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną