Pięknie o nauce

Pięknie o nauce

materiały prasowe

Książkę Roberta Cave’a „Przewodnik po tajemnicach nauki” bierze się do ręki z wielką przyjemnością. Doskonały papier, setki ilustracji oraz klarowny design stron bardzo pomagają w lekturze. Autor omawia sto eksperymentów albo odkryć, które uznał za bardzo istotne z punktu widzenia nauki. Można dyskutować nad słusznością wyboru, ale na pewno zdecydowana większość może być uznana za kamienie milowe w swoich dziedzinach. Przeczytamy w książce np. o odkryciu penicyliny, badaniach odruchu warunkowego, słynnym eksperymencie więziennym Zimbarda, datowaniu radiowęglowym czy mikrofalowym promieniowaniu tła.

Trochę zdziwiło mnie umieszczenie np. krystalografii rentgenowskiej czy syntezy amoniaku w rozdziale „Społeczeństwo”, ale to już pozostanie tajemnicą autora. Ostrzegam też, że opisy niektórych eksperymentów medycznych bywają dość dosłowne, choć budzą podziw dla odwagi wykonawców (np. cewnikowanie własnego serca sprzętem urologicznym).

Autor zmieścił każdy z eksperymentów na dwóch stronach. Może to u czytelników rodzić swego rodzaju niedosyt. To prawda, że trudno streścić na takiej małej przestrzeni np. kluczowe badania nad procesem trawienia, odkrycie struktury DNA albo bozonu Higgsa czy opisać technikę fMRI i neurobiologię. Gdy się jednak zastanowimy, okaże się, że zamysłem autora nie było szczegółowe przedstawienie tych tematów. Jeśli coś nas zainteresuje, znajdziemy sposób, aby dowiedzieć się o tym więcej, i to my sami zdecydujemy, o ile więcej chcemy wiedzieć.

Książka jest skonstruowana tak, że możemy czytać rozdziały losowo, tak jak nam się będzie podobać. Gorąco polecam ją wszystkim miłośnikom nauki. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Naprawdę warto mieć tę pozycję na półce.

Robert Cave, Przewodnik po tajemnicach nauki, przeł. Ewa Romkowska, Arkady, Warszawa 2017

Wiedza i Życie 9/2018 (1005) z dnia 01.09.2018; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną