Technologia

Wayaland – pierwsze pływające miasto

Wiele osób uważa, że szybko powiększająca się populacja świata i globalny wzrost poziomu mórz sprawią, że mieszkanie na wodzie za kilka dekad będzie czymś naturalnym.

Już za cztery lata ma się zacząć realizacja Wayalandu – pływającego miasta, które zaprojektował Pierpaolo Lazzarini, słynny włoski architekt. Wszystkie obiekty znajdujące się w nim będą się składać z różnej wielkości piramid. Budowle mają być całkowicie ekologiczne i korzystać z dobrodziejstw oferowanych nam przez naturę. Budynki będą wykonane z włókna szklanego i węglowego oraz ze stali. Wszystkie zostaną wyposażone w źródła energii odnawialnej, czyli turbiny wiatrowe i panele solarne.

Pomysł Lazzarini zaczerpnął z cywilizacji Majów i struktury japońskich świątyń. W pływającym mieście poza obiektami mieszkalnymi ma powstać również strefa usługowo-rozrywkowa z hotelami, sklepami, barami itd. Do realizacji tej wizji firma potrzebuje odpowiednich funduszy. Według architekta projekt w sumie pochłonie ok. 4 mln dolarów. Lazzarini przygotuje akcję crowdfundingową, by zebrać pieniądze na budowę pierwszej pływającej piramidy o powierzchni mieszkalnej 100 m2. Jej cena to 350 tys. euro. Wszystkie osoby, które wpłacą na konto akcji 1 euro, będą mogły zagłosować w sprawie lokalizacji pierwszego Wayalandu. Jeżeli dwie osoby razem wpłacą 2 tys. euro, otrzymają możliwość spędzenia nocy w jednym z apartamentów pływającego miasta. Nocleg będzie dostępny w 2022 r.

Wiedza i Życie 7/2018 (1003) z dnia 01.07.2018; Sygnały; s. 17
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną