Na oceanicznym dnie w pobliżu jednej z japońskich wysp, położonej daleko na Pacyfiku, odkryto olbrzymie złoże metali ziem rzadkich. Na oceanicznym dnie w pobliżu jednej z japońskich wysp, położonej daleko na Pacyfiku, odkryto olbrzymie złoże metali ziem rzadkich. kojihirano / Shutterstock
Środowisko

Dno pełne metali

Na dnie Pacyfiku znaleziono wielkie złoże cennych pierwiastków.

Z powodu niecodziennych właściwości metali ziem rzadkich świat oszalał na ich punkcie w ostatnich dekadach. To one przyczyniły się do współczesnej rewolucji technologicznej. Lasery, magnesy, dyski komputerowe, telefony komórkowe, laptopy, mikrofony, słuchawki, systemy nawigacyjne, turbiny wiatrowe, samochody elektryczne – wszystko to powstało dzięki nim.

Japonia należy do krajów, których gospodarka jest wręcz uzależniona od tych surowców. Zarazem ten wyspiarski kraj jest wyjątkowo w nie ubogi. Nic dziwnego, że jako jeden z pierwszych zwrócił swój wzrok ku Pacyfikowi. Kilka lat temu japońscy geolodzy bliżej zainteresowali się pacyficzną wysepką Minamitori. Od Tokio dzieli ją prawie 2 tys. km, ale znajdująca się wokół wyłączna strefa ekonomiczna ma powierzchnię większą od Polski. Japonia może tam korzystać z wszelkich dóbr, nie dzieląc się z nikim.

W kwietniu badacze z zespołu Yasuhira Kato z Uniwersytetu Tokijskiego poinformowali na łamach „Scientific Reports” o sensacyjnym odkryciu: w pobliżu Minamitori natrafili na olbrzymie złoże metali ziem rzadkich. Jego rozmiary oszacowano na 16 mln t, co zaspokoiłoby potrzeby świata na kilkaset lat. Kłopot polega na tym, że złoże znajduje się na głębokości ok. 4 km. Autorzy badań twierdzą jednak, że barierę tę można pokonać w ciągu zaledwie kilku lat, pod warunkiem szybkiego rozpoczęcia próbnego wydobycia surowca. – Opracowaliśmy odpowiednią metodę i mam nadzieję, że w ciągu roku lub dwóch zaczniemy ją testować na dnie morskim – mówi Kato.

Wiedza i Życie 6/2018 (1002) z dnia 01.06.2018; Sygnały; s. 12
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną