Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 czerwca o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 czerwca o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Czerwiec. Lato planetoidy

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Lato nadejdzie 21 czerwca o 12:07. Tego dnia Słońce wzniesie się na maksymalną w roku wysokość, wynoszącą w Warszawie o 12:38 aż 61,2°. Ten dzień będzie też najdłuższy w ciągu roku, a będzie trwał od 4:15 aż do 21:01. Jak widać, by wyruszyć na obserwacje gwiazd, trzeba zaczekać do późnego wieczora. Ale warto. Ciemno powinno się zrobić koło 22:30. O tej porze wysoko nad głowami zobaczymy Herkulesa, Koronę Północną i Wolarza. Na zachodzie będzie powoli chował się pod horyzont Lew, a na wschodzie wkrótce pojawi się daleka zapowiedź jesieni – fragment Pegaza i Andromeda. Nisko nad południowym horyzontem możemy zobaczyć fragmenty konstelacji Skorpiona. Gwiaździste niebo będą też przecinały spadające gwiazdy: od 10 do 21 czerwca Lirydy wybiegające z konstelacji Lutni, a od 22 czerwca do 2 lipca Bootydy, wylatujące z okolic konstelacji Wolarza. W obserwacji maksimum tych ostatnich może niestety przeszkadzać znajdujący się w pobliżu pełni Księżyc.

Wędrówki planet

Merkurego (–1,7m) możemy obserwować na początku miesiąca tuż przed wschodem Słońca w Byku. Wenus (–3,9m) zobaczymy jako Gwiazdę Wieczorną w konstelacji Bliźniąt, a później Raka i Lwa. Marsa (–1,2m) wypatrujmy od bardzo wczesnego ranka w Koziorożcu. Na obserwacje Jowisza (–2,3m) wybierzmy się wieczorem. Planeta jest widoczna w gwiazdozbiorze Wagi do wczesnych godzin rannych. Saturna (0,2m) możemy oglądać całą noc w Strzelcu. 27 czerwca planeta znajdzie się w opozycji. Urana (5,9m) zacznijmy wypatrywać pod koniec miesiąca nad ranem w Baranie, a Neptuna (7,9 m) – w drugiej połowie nocy w Wodniku. Plutona (14,2m) za pomocą teleskopu można podziwiać od późnego wieczora w Strzelcu. Ceres (8,7m) jest w czerwcu widoczna wieczorem wraz z konstelacją Lwa.

Śladem Księżyca i planet

Już 1 czerwca zobaczymy Księżyc w pobliżu Saturna w Strzelcu. Nieopodal odnajdziemy też Marsa. 16. dnia miesiąca wąski sierp Srebrnego Globu odwiedzi w Raku Wenus. 23 czerwca nasz satelita zbliży się do Jowisza w Wadze.

Wiedza i Życie 6/2018 (1002) z dnia 01.06.2018; Głowa do góry; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną