materiały prasowe
Opinie

Hitler odkrywany na nowo

Niezwykła gratka dla osób zainteresowanych losami jednego z najsłynniejszych dyktatorów XX wieku, dziejami III Rzeszy czy II wojny światowej. Do rąk czytelnika trafia monumentalna, licząca prawie 1300 stron biografia Adolfa Hitlera pióra niemieckiego historyka, znawcy narodowego socjalizmu, Petera Longericha. Co może ona wnieść nowego do wiedzy o tej kontrowersyjnej postaci, o której tyle już napisano? Okazuje się, że bardzo wiele. Ta książka potrafi zaskoczyć i pokazać głębię problemu, na nowo uzasadnić fenomen zjawiska, jakim był Hitler i stworzony przez niego system władzy.

Autor nie skupia się na drobiazgowym, odtwórczym (o co nietrudno przy mnogości innych biografii poświęconych tej postaci) przedstawieniu życia i działalności dyktatora, ale opisuje także wydarzenia, które go ukształtowały jako człowieka i jako polityka. Co więcej, dzięki przyjrzeniu się nowym, niewykorzystanym lub słabo wykorzystanym źródłom prezentuje czytelnikowi nowe interpretacje zjawiska, jakim był fenomen kariery „bohatera” książki.

Hitler w ujęciu Longericha to człowiek, któremu możemy przyjrzeć się z bliska z różnych perspektyw, dowiedzieć się, co przyczyniło się do jego sukcesów i ostatecznego upadku. Widzimy go jako wolnego od skrupułów manipulanta i karierowicza – niepozbawionego talentów, ale i mającego wielkie szczęście w wyborze drogi życiowej. Twórcę systemu władzy, dzięki któremu osobiście kontrolował całość życia publicznego w III Rzeszy i jej politykę.

Choć książka jest obszerna i miejscami niełatwa z powodu natłoku faktów, nazw i dat, to mimo wszystko warto po nią sięgnąć i na nowo odkryć życiorys przywódcy III Rzeszy.

Peter Longerich, Hitler. Biografia, przeł. Michał Antkowiak, Prószyński Media, Warszawa 2017

Wiedza i Życie 2/2018 (998) z dnia 01.02.2018; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną