Shutterstock
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Chłodna kalkulacja
Jak oceniają klimatolodzy, ilość lodu na powierzchni Ziemi spada w przyspieszonym tempie. Od roku 1994 do 2017 stopniało 28 bilionów (10 do potęgi 12) ton lodowców. Niedługo pozostaną nam tylko sztuczne lodowiska.

Wyrośnięty noworodek
Analiza skamieniałych szczątków embrionu tyranozaura sprzed 77 mln lat, przeprowadzona przez badaczy z University of Edinburgh, wykazała, że świeżo wykluty z jaja gad był w pełni uzębiony i miał rozmiary dużego psa. Dorosłe osobniki osiągały 12 m wysokości.

Uliczne drzewa wpływają na psychikę
Uczeni z Universität Leipzig ogłosili wyniki badań dowodzących, że drzewa uliczne nie tylko dają cień i produkują tlen, lecz zmniejszają także ryzyko depresji wśród mieszkańców miast. Obsadzanie ulic pozwala zmniejszyć spożycie antydepresantów.

Wirtualna natura
Na poprawę naszego samopoczucia mogą mieć wpływ nie tylko prawdziwe drzewa, lecz także obrazy i dźwięki przyrody przekazywane drogą elektroniczną. Jak donosi „Daily Mail”, brytyjscy eksperci z Exeter University przygotowują badania na grupie ochotników, którzy poddadzą się wzmożonemu kontaktowi z naturą poprzez radio, telefony i programy telewizyjne, aby naukowo potwierdzić tę hipotezę.

Nowe dyscypliny badawcze
Ludzka wiedza stale się poszerza i pogłębia. Pogłębienie to prowadzi nieprzerwanie do powstawania nowych specjalności i dyscyplin, których adepci koncentrują się na coraz węższych i specyficznych aspektach rzeczywistości. Dla przykładu podam cztery takie nauki, o których rzadko jeszcze wspominają szkolne podręczniki. Oto one: desairologia (wiedza na temat kosmetycznego przygotowywania nieboszczyków do pochówku), agnotologia (wiedza dotycząca ignorancji), pelikanologia (wiadomo), filematologia (nauka o całowaniu).

Dinozaury dotarły na Księżyc przed człowiekiem?
Jak sugeruje Peter Brannen w swej książce „The Ends of the World” (Koniec świata), fragmenty kości dinozaurów mogły trafić na powierzchnię Księżyca po uderzeniu w Ziemię asteroidy Chicxulub przed 66 mln lat. Chicxulub miał średnicę kilkudziesięciu kilometrów i prędkość 20 km/s. Wyzwolona energia mogła sprawić, że wyrzucone w przestrzeń fragmenty osiągnęły drugą prędkość kosmiczną, która pozwala na opuszczenie danego ciała niebieskiego.

Potwór z Loch Ness wiecznie żywy
Henry Bauer, emerytowany profesor Virginia Polytechnic Institute, zaproponował nową hipotezę dotyczącą słynnego Nessie. Jego zdaniem ów potwór nie był (jest?) dinozaurem, lecz gigantycznym żółwiem morskim, który zabłąkał się do szkockiego jeziora.

Większy niż 12 słoni
Paleontolodzy prowadzący wykopaliska w prowincji Neuquen w Argentynie natrafili na szczątki nienazwanego jeszcze dinozaura, który najprawdopodobniej był większy od obecnego rekordzisty o nazwie Patagotitan mayorum (15 m wzrostu, waga ok. 65 t). Niektóre kości nowego olbrzyma są o 10–20% większe, może on zatem okazać się największym znanym zwierzęciem lądowym w historii (i prehistorii).

Małpi handel wymienny
Małpy zamieszkujące okolice hinduskiej świątyni Uluwatu na wyspie Bali wykazują zachowanie, które obserwatorzy nazywają bezprecedensowym przykładem zwierzęcego zachowania ekonomicznego. Małpy te kradną turystom telefony komórkowe, które następnie oddają im w zamian za jedzenie.

Czy można spać, jeśli się nie ma mózgu?
Okazuje się, że można. Prof. Taichi z Itoh Kyushu University po przeprowadzeniu serii badań stułbi pospolitej doszedł do przekonania, że to bezmózgie zwierzę regularnie zapada w sen.

Wiedza i Życie 3/2021 (1035) z dnia 01.03.2021; Sygnały; s. 6

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną