Morski Tambja gabrielae zamieszkuje okolice Indonezji, Filipin i Papui Nowej Gwinei. Morski Tambja gabrielae zamieszkuje okolice Indonezji, Filipin i Papui Nowej Gwinei. Shutterstock
Środowisko

Ślimacze tajemnice

Ślimaki nagoskrzelne mogą bronić się komórkami parzydełkowymi „pożyczonymi” od zjedzonych polipów.Shutterstock Ślimaki nagoskrzelne mogą bronić się komórkami parzydełkowymi „pożyczonymi” od zjedzonych polipów.
Narządy rozrodcze pod głową, strzałki miłosne, uskrzydlona noga, pancerna koncha, żerowanie na noworodkach, polowanie na meduzy i wiele innych.

Ślimaczy przodek – pełzająca i spłaszczona grzbieto-brzusznie istota morska – wyewoluował ok. 541 mln lat temu. Jego potomkom świetnie się powodzi. Obecnie żyje mniej więcej 105 tys. gatunków ślimaków. Zamieszkują morza, wody słodkie i lądy.

Oprócz rozbudowanej nogi ciało większości ślimaków składa się z niedużej głowy oraz ukrytego w muszli worka trzewiowego chroniącego narządy wewnętrzne. Zewnętrzna ściana worka to płaszcz, który zaangażowany jest w wytwarzanie, rozbudowywanie i reperowanie ślimaczego domku, czyli muszli.

Wiedza i Życie 12/2017 (996) z dnia 01.12.2017; Zoologia; s. 18