Karaczan prusak, wykorzystując transport morski, zagwarantowany mu przez człowieka, rozprzestrzenił się po całym świecie. Karaczan prusak, wykorzystując transport morski, zagwarantowany mu przez człowieka, rozprzestrzenił się po całym świecie. Shutterstock
Środowisko

Niechciani sublokatorzy

Dorosły mrzyk muzealny. Drobne brązowe kuleczki kału to jedna z cech rozpoznawczych, że za szkody odpowiadają żarłoczne larwy tego gatunku.Shutterstock Dorosły mrzyk muzealny. Drobne brązowe kuleczki kału to jedna z cech rozpoznawczych, że za szkody odpowiadają żarłoczne larwy tego gatunku.
W zakamarkach naszych mieszkań żyje wiele ciekawych istot. Niektóre pochodzą z bardzo odległych stron. Przez inne wydaje nam się, że po domu krążą duchy. Potrafią zjeść wiele wartościowych rzeczy.

Przez lata muzealnicy ze Starego Kontynentu pozyskiwali do swoich zbiorów – legalnie i nielegalnie – wszystko to, co uważane było za wartościowe. Oprócz biologicznych bomb, jakimi okazały się mumie faraonów, ściągnęli wraz z eksponatami larwy niewielkiego chrząszcza – szubaka Smirnowa (Attagenus smirnovi), który w zatrważającym tempie zaczął podbijać Europę. Ten rudawy owad z czarną główką ma zaledwie 4 mm długości. Pierwotnie występował na terenie gorącej Afryki Środkowej i Wschodniej.

Wiedza i Życie 9/2017 (993) z dnia 01.09.2017; Entomologia; s. 54