Prawie wszyst­kim głównym złożom metali na świecie towarzyszy ­piryt (na zdj.) lub jego odmiana markasyt. Prawie wszyst­kim głównym złożom metali na świecie towarzyszy ­piryt (na zdj.) lub jego odmiana markasyt. Shutterstock
Środowisko

Jak znaleźć złoże?

Brunatne kryształy chalkopirytu są dominującą kopaliną miedzi.Shutterstock Brunatne kryształy chalkopirytu są dominującą kopaliną miedzi.
Współczesna gospodarka nie istnieje bez surowców mineralnych. Znalezienie odpowiedniego złoża staje się jednak coraz trudniejsze ze względu na wyczerpywanie się zasobów łatwo dostępnych. Dlatego musimy nauczyć się korzystać w tym względzie z podpowiedzi, które podsuwa nam przyroda.

Zapotrzebowanie gospodarki światowej na różne metale, takie jak miedź, cynk, ołów, platyna czy pallad, ciągle rośnie. A ponieważ zasoby obecnie eksploatowanych złóż się zmniejszają, trzeba szukać nowych podwyższonych nagromadzeń minerałów metalonośnych w skorupie ziemskiej, których eksploatacja byłaby korzystna ekonomicznie. Pojawia się pytanie: jak szukać czegoś, czego nie widać, co najczęściej znajduje się stosunkowo głęboko pod powierzchnią ziemi? W takich przypadkach wstępne ustalenia można oprzeć na analizie składu chemicznego gleb i wód.

Wiedza i Życie 8/2017 (992) z dnia 01.08.2017; Geologia; s. 44
Reklama