USG umożliwia rozpoznanie chorób narządów wewnętrznych, a także oczu (zapalenie wnętrza oka, zaćma). Na zdj. głowica ultrasonograficzna. USG umożliwia rozpoznanie chorób narządów wewnętrznych, a także oczu (zapalenie wnętrza oka, zaćma). Na zdj. głowica ultrasonograficzna. Shutterstock
Technologia

Rewolucja w leczeniu zwierząt

Wprowadzenie psa w stan znieczulenia ogólnego (narkozy) jest konieczne do wykonania operacji chirurgicznych i zabiegów lekarsko-weterynaryjnych.Shutterstock Wprowadzenie psa w stan znieczulenia ogólnego (narkozy) jest konieczne do wykonania operacji chirurgicznych i zabiegów lekarsko-weterynaryjnych.
Technologie biomedyczne w weterynarii przeżywają rozkwit. Początkowo stosowane wyłącznie u ludzi, obecnie stały się nieodłącznym elementem diagnostyki naszych podopiecznych.

Iwermektyna to dość powszechnie stosowany w weterynarii lek przeciwpasożytniczy. Niestety, niektóre rasy psów, głównie pasterskich, m.in. owczarki szkockie, australijskie, niemieckie, szetlandzkie i border collie, cierpią na nietolerancję tej substancji. Szacuje się, że dotyczy ona 50–70% przedstawicieli tych ras!

Bristol, czteroletni owczarek australijski, trafił do kliniki weterynaryjnej z silnymi drgawkami i rozszerzonymi źrenicami. W ciągu podróży zwymiotował kilkakrotnie. Na miejscu został natychmiast zaintubowany, a jego mózg poddano skanowaniu rezonansem magnetycznym.

Wiedza i Życie 8/2017 (992) z dnia 01.08.2017; Weterynaria; s. 48