Jezioro Frying Pan, czyli Patelnia, to największe gorące źródło na świecie. Znajduje się w Nowej Zelandii na Wyspie Północnej. Średnia temperatura wody w nim wynosi 55˚C. Jezioro Frying Pan, czyli Patelnia, to największe gorące źródło na świecie. Znajduje się w Nowej Zelandii na Wyspie Północnej. Średnia temperatura wody w nim wynosi 55˚C. Shutterstock
Środowisko

Ziemia – planeta jezior

Jezioro Asfaltowe (ang. Pitch Lake) na wyspie Trynidad. Wydobyciem naturalnego ­asfaltu zajmują się mieszkańcy miasteczka La Brea.Wikipedia Jezioro Asfaltowe (ang. Pitch Lake) na wyspie Trynidad. Wydobyciem naturalnego ­asfaltu zajmują się mieszkańcy miasteczka La Brea.
Większość jezior to byty geologicznie nietrwałe, które znikają najpóźniej po kilkuset tysiącach lat. Za to są na Ziemi wszędzie, nawet pod antarktycznym lodem oraz na środku Sahary. No i znajdziemy wśród nich prawdziwe matuzalemy, które mają więcej lat niż niejedno morze.

Jeziora przychodzą i odchodzą. Są wśród nich takie, które były kiedyś morzami, i takie, które dopiero zmienią się w morze. Istnieją też jeziora, całkiem liczne, które pojawiają się i znikają. Niektóre robią to z zadziwiającą regularnością, posłuszne rytmowi pór roku. Inne z kolei zapełniają się wodą tylko od wielkiego dzwonu, co oznacza, że przez większość czasu właściwie ich nie ma, a dokładniej rzecz biorąc – jest tylko ich dno. Bywa, że takie dno nie widziało wody od wielu tysięcy lat, mimo to ludzie wciąż nazywają je jeziorem, np.

Wiedza i Życie 7/2017 (991) z dnia 01.07.2017; Geografia; s. 18