Barometr wynaleziono we Włoszech w I poł. XVII w. Służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, a także do przewidywania zmian pogody wedle prostej zasady: ciśnienie spada – idzie na deszcz, ciśnienie rośnie – pogoda się poprawi. Barometr wynaleziono we Włoszech w I poł. XVII w. Służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, a także do przewidywania zmian pogody wedle prostej zasady: ciśnienie spada – idzie na deszcz, ciśnienie rośnie – pogoda się poprawi. Shutterstock
Środowisko

Kaprysy pogody

Powódź w indyjskim mieście Waranasi po ulewnych deszczach monsunowych. Meteorolodzy w Indiach co roku próbują z wyprzedzeniem wielu miesięcy przewidzieć siłę monsunu, ponieważ od tego zależą zbiory upraw.Shutterstock Powódź w indyjskim mieście Waranasi po ulewnych deszczach monsunowych. Meteorolodzy w Indiach co roku próbują z wyprzedzeniem wielu miesięcy przewidzieć siłę monsunu, ponieważ od tego zależą zbiory upraw.
Meteorolodzy zaliczyli niejedną wpadkę, próbując przewidzieć pogodę na dłużej niż tydzień. Za to prognozy krótkoterminowe wychodzą im coraz lepiej. Co nie znaczy, że zawsze.

Żeby narazić się synoptykom z brytyjskiej służby meteorologicznej Met Office, wystarczy w ich obecności wypowiedzieć magiczne hasło barbecue summer. Za tymi dwoma słowami kryje się jedna z największych w historii wpadek meteorologów na Wyspach. Zdarzyła się ona w kwietniu 2009 r., kiedy to główny meteorolog Met Office zwołał konferencję prasową, aby pocieszyć rodaków, że oto po dwóch wyjątkowo zimnych i mokrych sezonach letnich wreszcie doczekają się suchego, ciepłego i pogodnego lata.

Wiedza i Życie 6/2017 (990) z dnia 01.06.2017; Meteorologia; s. 22