Cechą charakterystyczną „bogatkowych” dzieł Jana Fabre są mozaiki z ­tysięcy precyzyjnie ułożonych pokryw tych chrząszczy. Cechą charakterystyczną „bogatkowych” dzieł Jana Fabre są mozaiki z ­tysięcy precyzyjnie ułożonych pokryw tych chrząszczy. Shutterstock
Człowiek

Niezwykła kariera bogatków

Sternocera aequisignata – jeden z dwóch gatunków azjatyckich bogatków powszechnie wykorzystywanych w zdobnictwie.Shutterstock Sternocera aequisignata – jeden z dwóch gatunków azjatyckich bogatków powszechnie wykorzystywanych w zdobnictwie.
Chrząszcze te mienią się przepięknymi metalicznymi barwami, demonstrując w ten sposób własną „niezjadliwość”. Przez ludzi zostały wykorzystane w nietypowy sposób.

Jesteśmy wzrokowcami, podobnie jak ptaki. I podobnie jak one atencją darzymy niewielkie barwne, pobłyskujące przedmioty. Gniazdo ozdobione kawałkiem metalu czy szkiełka może zyskiwać na atrakcyjności w oczach płci przeciwnej, przypominać jakiś element ozdoby w upierzeniu, wprawiający partnera w dobry nastrój. Dekoracyjne ornamenty w upierzeniu wielu ptaków demonstrują bowiem zdrowie i dobrą kondycję do rozrodu. Istnieją gatunki, które swój sukces rozrodczy wręcz uzależniają od gromadzonych ozdób.

Wiedza i Życie 6/2017 (990) z dnia 01.06.2017; Entomologia; s. 66