Nawet największe indywiduum jest częścią jakieś grupy, choćby danego społeczeństwa. Chcąc nie chcąc, podporządkowujemy się jej normom. Nawet największe indywiduum jest częścią jakieś grupy, choćby danego społeczeństwa. Chcąc nie chcąc, podporządkowujemy się jej normom. Wikipedia
Człowiek

Instynkt stadny w sieci

Shutterstock
Psychologowie z niepokojem badają nowe formy interakcji społecznych, stworzone przez internet. I nie chodzi już nawet o izolację czy powierzchowność kontaktów, ale o realne działania zagrażające zdrowiu i życiu człowieka.

Nie rób tego, bo inaczej umrzesz – napisała na Twitterze 17-letnia Andrea, po czym zamieściła pod wpisem film wideo. Na nagraniu widać, jak amerykańska nastolatka, próbując sprostać internetowemu wyzwaniu, włożyła na siebie wiele warstw ubrań, a potem – szlochając, a nawet zanosząc się od płaczu – zdała sobie sprawę, że nie jest w stanie zdjąć odzieży. Miała problemy z poruszaniem się, a że film kręciła pod nieobecność rodziców w domu, nikt nie mógł jej pomóc. Gdyby nie interwencja koleżanki, do której zadzwoniła, mogłoby dojść do przegrzania organizmu, a nawet uduszenia.

Wiedza i Życie 3/2017 (987) z dnia 01.03.2017; Psychologia; s. 26