Shutterstock
Środowisko

Zaskakujące składniki

Niestrawione oleiste szczątki pokarmowe gromadzące się w jelitach kaszalota spermacetowego tworzą substancję nazywaną ambrą.Wikipedia Niestrawione oleiste szczątki pokarmowe gromadzące się w jelitach kaszalota spermacetowego tworzą substancję nazywaną ambrą.
Niektóre kompozycje najdroższych perfum są tworzone przy udziale wydaliny wielorybów, wydzieliny okołoodbytniczej cywet bądź piżmowców czy mazistej substancji służącej do natłuszczania bobrzego futra.

Piżmo to wydzielina gruczołów ssaków z rodziny piżmowcowatych (daw. jeleniowatych) zwanych piżmowcami syberyjskimi (Moschus moschiferus). Te niewielkie, podobne do sarny zwierzęta zamieszkują daleki wschód Rosji, Mongolię, Koreę i Chiny. Charakteryzują się całkowitym brakiem poroża. Samce piżmowca mają za to w górnej szczęce długie wystające kły, stale rosnące, o ostrych krawędziach. W okresie godowym używają ich do walk o samice, zadając nieraz rywalom głębokie rany. W tym czasie ich gruczoły zlokalizowane między genitaliami a pępkiem produkują mazistą brązową substancję, używaną do znakowania terytorium.

Wiedza i Życie 3/2017 (987) z dnia 01.03.2017; Zoologia; s. 54