Słynną indyjską świątynię Tadż Mahal coraz częściej zasłania smog, a jej marmurowe ściany, niegdyś lśniące bielą, regularnie pokrywa szarobury pył, który trzeba zmywać. Słynną indyjską świątynię Tadż Mahal coraz częściej zasłania smog, a jej marmurowe ściany, niegdyś lśniące bielą, regularnie pokrywa szarobury pył, który trzeba zmywać. Simone Padovani / Shutterstock
Technologia

Ciemny odcień bieli

Świątynia Tadż Mahal – jeden z symboli Indii – choć zbudowana z jasnego marmuru, coraz częściej przybiera barwę szaroburą. To wina gigantycznego zanieczyszczenia powietrza.

Słynna budowla, którą muzułmański władca kraju Szahdżahan kazał wznieść prawie cztery wieki temu po śmierci żony, znajduje się w Agrze – milionowym mieście leżącym około 200 km na południe od Nowego Delhi. Tadż Mahal jest perłą światowej architektury, zaliczoną ostatnio do siedmiu nowych cudów świata, i oczywiście jednym z najważniejszych obiektów turystycznych w Indiach. Ma jednak pecha, a to dlatego, że miasto, w którym zbudowano świątynię, wyróżnia się tym, że powietrze w nim należy do najbrudniejszych w Indiach i w całej Azji.

Wiedza i Życie 1/2017 (985) z dnia 01.01.2017; Sygnały; s. 10
Reklama