Warzywa i owoce dostarczają organizmowi wielu cennych składników, nawet jeśli nie wyglądają tak idealnie jak na tym zdjęciu. Warzywa i owoce dostarczają organizmowi wielu cennych składników, nawet jeśli nie wyglądają tak idealnie jak na tym zdjęciu. stocker1970 / Shutterstock
Zdrowie

Każdy okruch pod kontrolą

Masa odpadów spożywczych w krajach UE w kilogramach na mieszkańca (dane szacunkowe za 2010 r.). Źródło: STOA European Parliament 2013.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Masa odpadów spożywczych w krajach UE w kilogramach na mieszkańca (dane szacunkowe za 2010 r.). Źródło: STOA European Parliament 2013.
Od inteligentnych opakowań przez jeszcze bardziej inteligentne lodówki po pojemniki na śmieci, rejestrujące, co wyrzucasz, oraz aplikacje na smartfony, umożliwiające dzielenie się żywnością. Jak technologia z nauką mogą nam pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności.

Podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej IFA 2016, które odbyły się we wrześniu w Berlinie, jedną z tysięcy przedstawionych tam ciekawostek była niewielka kamerka Smarter FridgeCam. Od innych kamer różni się tym, że została przeznaczona do instalowania wewnątrz lodówek. W momencie zamykania chłodziarki robi zdjęcia pokazujące, co się w niej znajduje, a następnie przesyła je do smartfona. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, zanim przystąpimy do zakupów, będziemy mogli obejrzeć dokładnie, jakie zapasy trzeba pilnie uzupełnić, a z czym możemy poczekać.

Wiedza i Życie 1/2017 (985) z dnia 01.01.2017; Technologia; s. 32