Badania DNA kości słoniowej przejętej w latach 2002 i 2007 w Singapurze pokazały, że pochodzi ona z Zambii (niebieskie kółka). Żółte kółka odpowiadają próbkom referencyjnym z całej Afryki. Źródło: „Science” Badania DNA kości słoniowej przejętej w latach 2002 i 2007 w Singapurze pokazały, że pochodzi ona z Zambii (niebieskie kółka). Żółte kółka odpowiadają próbkom referencyjnym z całej Afryki. Źródło: „Science” Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz
Środowisko

Śledztwa zwierzęce

Od błyskawicznych analiz genetycznych po spektrografię – nowe metody badawcze mogą pomóc w tropieniu, chwytaniu i skazywaniu ludzi zajmujących się przemytem i nielegalnym handlem dzikimi, zagrożonymi wyginięciem zwierzętami.

Pół roku temu kenijski biznesmen Feisal Mohamed Ali zamienił swoją posiadłość pod Nairobi na celę więzienną. Sąd w Mombasie skazał go na 20 lat więzienia za to, że stał na czele gangu zajmującego się nielegalnym handlem kością słoniową. Półtora roku wcześniej Feisal został schwytany przez agentów Interpolu podczas brawurowej akcji przeprowadzonej w Tanzanii, dokąd uciekł. Miesiąc przed aresztowaniem Interpol opublikował w sieci zdjęcie Kenijczyka, umieszczając go na liście dziewięciu osób szczególnie poszukiwanych ze względu na przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu.

Wiedza i Życie 2/2017 (986) z dnia 01.02.2017; Ochrona środowiska; s. 46