Mimo ­ociężałego ­wyglądu i masy ciała dochodzącej do 90 kg warany w pogoni za ofiarą mogą osiągnąć prędkość nawet 20 km/h. Mimo ­ociężałego ­wyglądu i masy ciała dochodzącej do 90 kg warany w pogoni za ofiarą mogą osiągnąć prędkość nawet 20 km/h. Shutterstock
Środowisko

Współczesne smoki

Warany mają dobry wzrok. Są w stanie wypatrzyć zdobycz nawet z odległości ponad 200 m.Shutterstock Warany mają dobry wzrok. Są w stanie wypatrzyć zdobycz nawet z odległości ponad 200 m.
Warany z Komodo są sprawnymi drapieżnikami, które kochają padlinę. Wielkością i żarłocznością dorównują krokodylom. Są jadowite, a ich ślina dodatkowo zawiera śmiertelną mieszankę bakteryjną. Mogą się rozmnażać bez udziału samców.

Warany z Komodo (Varanus komodoensis) występują na kilku niewielkich wyspach Archipelagu Sundajskiego należących do Indonezji. Suchy klimat sprawia, że te duże zwierzęta czują się tam dobrze. Roślinność na wyspach nie jest zbyt gęsta, co umożliwia waranom polowanie lub łatwe znajdowanie padliny. Zdobycz dostosowują do rozmiarów swego ciała. Dorosłe osobniki polują głównie na duże zwierzęta. Naturalnie na Komodo i przyległych wysepkach występują sambary sundajskie (Rusa timorensis) oraz świnie paskowane (Sus scrofa vittatus)azjatycki podgatunek dzika.

Wiedza i Życie 2/2017 (986) z dnia 01.02.2017; Zoologia; s. 52