Długie loty ­kosmiczne wymagają ­wyjątkowo odpornej psychiki. Przeprowadzony pod koniec lat 80. ­projekt Biosfera 2 (zdj. lewe) udowodnił, że jeszcze wiele mamy do zrobienia... Długie loty ­kosmiczne wymagają ­wyjątkowo odpornej psychiki. Przeprowadzony pod koniec lat 80. ­projekt Biosfera 2 (zdj. lewe) udowodnił, że jeszcze wiele mamy do zrobienia... Wikipedia
Kosmos

Homo kosmonautus

Instynkt zdobywcy popycha ludzi do kolonizacji innych planet, podobnie jak przed wiekami popychał do kolonizacji kolejnych kontynentów. Ambicje mają jednak swoją cenę, bo Kosmos to wyjątkowo nieprzyjazne dla człowieka miejsce.

Piwo i szarlotka. Tych dwóch rzeczy zażyczył sobie amerykański astronauta Scott Kelly, szykując się do powrotu na Ziemię z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS – International Space Station). Nie krył więc radości, kiedy po wylądowaniu wręczyła mu je Jill Biden, żona wiceprezydenta USA. „Piwo jest od prezydenta, a szarlotka od wszystkich Amerykanów. Witamy w domu” – oświadczyła w marcu w trakcie oficjalnego powitania.

Scott Kelly razem z rosyjskim kolegą po fachu Michaiłem Kornienką spędził na ISS 340 dni.

Wiedza i Życie 8/2016 (980) z dnia 01.08.2016; Astronomia; s. 26