Tajemnicze tektyty, czyli okruchy ciemnej szklistej materii znajdowane pojedynczo na całym świecie. Istnieje wiele hipotez dotyczących ich genezy. Tajemnicze tektyty, czyli okruchy ciemnej szklistej materii znajdowane pojedynczo na całym świecie. Istnieje wiele hipotez dotyczących ich genezy. Wikipedia
Środowisko

Zagadka pustynnego szkła

Pokryta wielkimi wałami piasku Pustynia Libijska kryje w sobie tajemnicę. Miliony lat temu doszło tu do dramatycznych zdarzeń z udziałem pozaziemskiego obiektu. Po tym epizodzie pozostały niezliczone okruchy szkła rozrzucone w promieniu 50 km. Co się wtedy stało? Naukowcy są już blisko odpowiedzi na to pytanie.

Na początku grudnia 1932 r. z Kairu wyruszyła ekspedycja, której celem było zbadanie pustyni w zachodniej części Egiptu, w pobliżu granicy z Libią. Ten fragment Sahary ze względu na olbrzymie podłużne wydmy ciągnące się z północy na południe zwany jest Wielkim Morzem Piasku. Wyprawą kierował Pat Clayton, brytyjski żołnierz i kartograf, który na zlecenie Egipskiej Służby Geodezyjnej miał wykonać pierwszą dokładną mapę rejonu. Wyzwanie było spore, bo owo Morze mierzy 400 km z południa na północ i 250 km z zachodu na wschód.

Wiedza i Życie 4/2016 (976) z dnia 01.04.2016; Mineralogia; s. 18
Reklama