Podczas bardzo niskich temperatur każde wyjście z wody skutkuje narastaniem na futrze lodowych sopli. Podczas bardzo niskich temperatur każde wyjście z wody skutkuje narastaniem na futrze lodowych sopli. Łukasz Łukasik
Środowisko

Nadwodny inżynier

Z końcem lata bobry zaczynają intensywnie żerować na drzewach i krzewach, wśród których preferują wierzbę, topolę i osikę.Łukasz Łukasik Z końcem lata bobry zaczynają intensywnie żerować na drzewach i krzewach, wśród których preferują wierzbę, topolę i osikę.
Działalność bobra ciągle wywołuje skrajne oceny. Czy rzeczywiście jest on aż takim szkodnikiem?

Bóbr europejski, największy polski gryzoń, może ważyć nawet 30 kg. Z wyglądu krępy i ociężały, w chwili zagrożenia potrafi zaskoczyć szybką reakcją i niespodziewanie zwinnie z głośnym pluskiem wskoczyć do wody, w której czuje się najbezpieczniej.

Jak ryba w wodzie

Każdy element budowy ciała bobra jest doskonale przystosowany do trybu życia zwierzęcia. Wysoko usytuowane na czaszce oczy świetnie sprawdzają się podczas nurkowania. Przydaje się wówczas tzw. trzecia powieka (przezroczysta) – takie bobrze okulary do nurkowania, tyle że noszone na stałe.

Wiedza i Życie 1/2016 (973) z dnia 01.01.2016; Zoologia; s. 32