Shutterstock
Zdrowie

Sprawdź, czy grozi ci demencja

Sieciowy kalkulator, który pozwala osobom powyżej 55. roku życia sprawdzić, na ile grozi im demencja w ciągu najbliższych 5 lat i co mają zrobić, żeby oddalić od siebie zagrożenie, stworzyli kanadyjscy badacze.

Jak dotąd nie znamy lekarstwa na demencję, niemniej w ok. 1/3 przypadków można uniknąć poważniejszych zmian, dbając o właściwy styl życia, regularną aktywność fizyczną, zdrowe jedzenie, unikając alkoholu i tytoniu i zabiegając o leczenie takich schorzeń, jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Korzystając z danych dotyczących 75 tys. mieszkańców kanadyjskiej prowincji Ontario, naukowcy opracowali prostą w użyciu ankietę dostępną on-line (w języku angielskim). Na podstawie udzielonych odpowiedzi szacuje ona, na ile jesteśmy zagrożeni demencją, czyli utratą pamięci i innych zdolności umysłowych w stopniu utrudniającym codzienne normalne funkcjonowanie bez pomocy innych osób.

Kalkulator (dostępny na stronie projectbiglife.ca, gdzie można także sprawdzić m.in. zagrożenie zawałem serca i spodziewaną długość życia) bierze pod uwagę takie zmienne, jak: wiek, nałogi (alkohol i tytoń), aktywność fizyczna, podleganie stresowi, dieta, poczucie przynależności do grupy społecznej, pochodzenie etniczne, status imigracyjny, status ekonomiczny okolicy, w której żyjemy, wykształcenie, stan cywilny, znajomość innych niż rodzimy języków oraz ogólne warunki zdrowia osobistego. Twórcy poinformowali o sposobie opracowania i weryfikacji działania kalkulatora na łamach „Journal of Epidemiology and Community Health”, zwracając uwagę, że narzędzie to może być przystosowane przez każde państwo dysponujące odpowiednimi masowymi danymi dotyczącymi zdrowia obywateli.

____________________________________________

źródło: Science Daily

Reklama

Reklama