Shutterstock
Zdrowie

Dbasz o zęby, czyli o umysł – dowiedli naukowcy

Z każdym utraconym zębem zwiększa się ryzyko pojawienia się upośledzenia umysłowego oraz demencji – wynika z metaanalizy wieloletnich badań, które objęły ponad 34 tys. dorosłych. Wykonali ją naukowcy z New York University.

Badacze wyliczyli, że dorośli z mniejszą liczbą zębów mają 1,48 razy większą szansę doznania upośledzenia umysłowego i 1,28 razy większe prawdopodobieństwo diagnozy demencji (po uwzględnieniu wpływu innych czynników ryzyka). Przy czym bardziej narażone na upośledzenie są osoby, które nie korzystały z protez (23,8 proc.), niż te, które je miały (16,9 proc.). Zarazem nie stwierdzono znaczącej korelacji między utratą naturalnych zębów a pogorszeniem zdolności kognitywnych u osób, które miały wstawione protezy. Badacze sprawdzili też, czy „liczy się każdy ząb”. Okazało się, że każdy kolejny utracony (i niezastąpiony protezą) wiązał się ze zwiększonym o 1,4 proc. ryzykiem pojawienia się ograniczeń umysłowych oraz 1,1 proc. większym ryzykiem pojawienia się demencji.

Jednym z możliwych wyjaśnień tej zależności jest pogorszenie jakości przeżuwania pożywienia, co może prowadzić do niedoborów substancji odżywczych, a w konsekwencji zmian w mózgu. Badania potwierdzają też, że choroby dziąseł (powodujące w następstwie utratę zębów) również są skorelowane z osłabieniem umysłowym.

– Nasze analizy podkreślają wagę dbałości o higienę ustną i jej rolę w zachowaniu dobrego stanu umysłu – zwrócił uwagę prof. Bei Wu, który przewodził badaniom opublikowanym w periodyku „JAMDA: The Journal of Post-Acute and Long-Term Care Medicine”.

____________________________________________

źródło: Science Daily

Reklama

Reklama