Szafran uprawny. Ta niewielka (do 15 cm) bylina, znana też jako krokus uprawny, jest źródłem najdroższej przyprawy – szafranu. Do tego celu służą wysuszone znamiona słupka, które zbiera się ręcznie. Ponieważ każdy kwiat ma tylko trzy znamiona, do uzyskania 1 kg przyprawy potrzeba 150 tys. kwiatów. Znamiona zrywa się tylko o poranku, gdy kwiaty są otwarte. Kiedyś szafran był używany także jako składnik perfum oraz barwnik szat buddyjskich. W czasie wielkiej epidemii czarnej śmierci (dżumy) w XIV w. w Europie medycy stosowali leki na jego bazie. Mówi się, że działa też m.in. jak afrodyzjak. Najcenniejszy szafran pochodzi z Kaszmiru. Szafran uprawny. Ta niewielka (do 15 cm) bylina, znana też jako krokus uprawny, jest źródłem najdroższej przyprawy – szafranu. Do tego celu służą wysuszone znamiona słupka, które zbiera się ręcznie. Ponieważ każdy kwiat ma tylko trzy znamiona, do uzyskania 1 kg przyprawy potrzeba 150 tys. kwiatów. Znamiona zrywa się tylko o poranku, gdy kwiaty są otwarte. Kiedyś szafran był używany także jako składnik perfum oraz barwnik szat buddyjskich. W czasie wielkiej epidemii czarnej śmierci (dżumy) w XIV w. w Europie medycy stosowali leki na jego bazie. Mówi się, że działa też m.in. jak afrodyzjak. Najcenniejszy szafran pochodzi z Kaszmiru. Shutterstock
Galerie

Przyprawy: z jakich roślin pochodzą

Szafran uprawny. Ta niewielka (do 15 cm) bylina, znana też jako krokus uprawny, jest źródłem najdroższej przyprawy świata. A skąd się biorą inne?.

Trudno dziś znaleźć dom, w którym nie używa się przypraw. Czasy, gdy w kuchni królowały tylko sól i pieprz, na szczęście już minęły. Teraz na półkach sklepowych mamy wybór setek przypraw i gotowych mieszanek z każdej szerokości geograficznej. Poza walorami smakowymi wiele z nich ma również działanie zdrowotne. Ale czy zawsze wiemy, skąd się biorą i z jakich roślin pochodzą? Raczej nie. Powędrujmy więc szlakiem niesamowitych smaków, zapachów i barw.

ShutterstockBergera koenigii

Bergera koenigii. Rzadko spotykana u nas, ale bardzo popularna w Indiach roślina (krzew) z ­rodziny ­rutowatych. Jej liście ­zwane są w Azji liśćmi curry. Co ­ciekawe, mimo nazwy nie zawsze stanowią one składnik klasycznej przyprawy curry. W języku hindi liście (całe lub sproszkowane) noszą nazwę kari patta, a samo słowo kari pochodzi z ­języka tamilskiego i oznacza po prostu warzywa. Ważne – ­obniża poziom cholesterolu i ma działanie wzmacniające.ShutterstockBergera koenigii. Rzadko spotykana u nas, ale bardzo popularna w Indiach roślina (krzew) z ­rodziny ­rutowatych. Jej liście ­zwane są w Azji liśćmi curry. Co ­ciekawe, mimo nazwy nie zawsze stanowią one składnik klasycznej przyprawy curry. W języku hindi liście (całe lub sproszkowane) noszą nazwę kari patta, a samo słowo kari pochodzi z ­języka tamilskiego i oznacza po prostu warzywa. Ważne – ­obniża poziom cholesterolu i ma działanie wzmacniające.

Anyż gwiazdkowyShutterstockAnyż gwiazdkowy

Wiedza i Życie 10/2021 (1042) z dnia 01.10.2021; Inne spojrzenie; s. 12