W 2020 r. aktywiści ekologiczni i z ruchu Black Lives Matter protestowali razem przeciwko dyskryminacji systemowej, także w kwestii klimatu. W 2020 r. aktywiści ekologiczni i z ruchu Black Lives Matter protestowali razem przeciwko dyskryminacji systemowej, także w kwestii klimatu. Zuma/Forum
Człowiek

Ekorasizm: jak biali ludzie trują innych

Ponad 17,8 tys. uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu żyło do 2019 r. w trudnych warunkach w obozie Moria na wyspie Lesbos.Laif/Forum Ponad 17,8 tys. uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu żyło do 2019 r. w trudnych warunkach w obozie Moria na wyspie Lesbos.
Inny niż biały kolor skóry ciągle sprawia, że ludziom żyje się trudniej i biedniej. Konsekwencją bycia niebiałym są także wdychanie toksycznych substancji i ekspozycja na wysokie temperatury.

Najpierw była wojna. Głód, chłód, czołgi na ulicach i decyzja, by uciekać: na północ, przez Morze Śródziemne, w lichej rybackiej łodzi. Ci, którym udało się przetrwać tę podróż, trafiali na grecką wyspę Lesbos do obozu uchodźców Moria, nazywanego przez Human Rights Watch więzieniem na świeżym powietrzu. A potem był pożar. Ci sami, którzy przeżyli tragedię wojny i ucieczki z ojczyzny, po raz drugi przeżywali stratę dachu nad głową. Pożar strawił Morię we wrześniu 2020 r., w szczycie pandemii koronawirusa.

Wiedza i Życie 11/2021 (1043) z dnia 01.11.2021; Społeczeństwo; s. 32
Reklama