Shutterstock
Człowiek

Wizyta domowa: środa, 16 czerwca

Ta postać postać wciąż wywołuje spory – o wybory Polaków po II wojnie światowej, o PRL, o transformację, o tzw. rozliczenia z przeszłością, kapitalizm. O Zygmuncie Baumanie mówić będzie Artur Domosławski z POLITYKI, autor książki „Wygnaniec”.

Niektórzy oskarżają go o udział w stalinowskim terrorze. W wyniku antysemickiej nagonki Bauman wraz z najbliższą rodziną wyjechał z Polski w 1968 roku i do końca życia mieszkał poza ojczyzną – najpierw krótko w Izraelu, a potem w Wielkiej Brytanii.

Przez lata zapomniany – a może również lekceważony – w ojczystym kraju, na początku XXI w., czyli kiedy wkroczył już w siódmą dekadę życia, zyskał uznanie i zainteresowanie na całym świecie. Analityk płynnej nowoczesności, globalizacji, świata wolności i konsumpcji publikował książki, którym daleko było od naukowych dzieł pełnych uniwersyteckiego żargonu. Przystępny, komunikatywny język publikacji traktowanych bardziej jako eseje niż prace akademickie sprawił, że książki trafiły do szerszego grona czytelników, ale jednocześnie przyczynił się do zarzutów ze strony niektórych socjologów i filozofów o niedostatek warsztatu metodologicznego oraz opieranie się na intuicji, a nie na wynikach badań empirycznych.

Artur Domosławski w ksiące „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (wyd. Wielka Litera) opowiada o kataklizmach w życiu myśliciela, wyborach, rozterkach, wygnaniach, rozczarowaniach na tle historii krajów, w których mieszkał i przemian na świecie w XX i na początku XXI w. Głównej opowieści o bohaterze towarzyszy meta-narracja poświęcona tworzeniu biografii, a także pytaniom, do których prowokują życie Baumana i jego twórczość. Podczas pisania tej książki autor posiłkował się dziesiątkami wywiadów ze świadkami z kilku kontynentów, dokumentami, jak również osobistą znajomością z bohaterem opowieści.

„Wygnaniec” to nie tylko niezwykle obszerna biografia polskiego filozofa społecznego, który nawet po śmierci ma swoich przeciwników, ale z pewnością także znaczący głos we współczesnych sporach o historię i sprawy społeczne aktualne dziś.

W spotkaniu organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczestniczyć będą także Aleksandra Jasińska-Kania oraz Padraic Kenney. Prowadzenie Anna Dzierzgowska.

____________________________________________

termin: środa, 16 czerwca, godz. 19.30
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/polinmuseum