Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała 1 grudnia 2020 r. na powierzchni Srebrnego Globu w rejonie zwanym Oceanus Procellarum (Ocean Burz). Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała 1 grudnia 2020 r. na powierzchni Srebrnego Globu w rejonie zwanym Oceanus Procellarum (Ocean Burz). CNSA Lunar Exploration and Space Engineering Center
Kosmos

Księżyc był bombardowany w tym samym czasie, co Ziemia

Kulki szkliwa impaktowego znalezione na Księżycu przez chińską sondę i dostarczone na Ziemię w kapsule powrotnej.Beijing SHRIMP Center / Institute of Geology / CAGS Kulki szkliwa impaktowego znalezione na Księżycu przez chińską sondę i dostarczone na Ziemię w kapsule powrotnej.
Na trop tej intrygującej zbieżności zdarzeń wpadli naukowcy z Curtin University w Perth (Australia), gdy przeanalizowali próbki skał księżycowych przywiezionych w grudniu 2020 r. przez chińską sondę Chang’e 5.

Najsłynniejsze z tych bombardowań nastąpiło 66 mln lat temu, kiedy to na meksykański półwysep Jukatan spadł 10-kilometrowy olbrzym. Spowodował on kataklizm, który położył kres panowaniu dinozaurów, z czego skrzętnie skorzystały ssaki. Okazuje się, że w tym samym czasie meteoryty uderzyły w Księżyc i pozostawiły po sobie warstwę szkliwa impaktowego – kulek powstałych podczas kosmicznej kolizji ze stopionych skał.

Na trop tej intrygującej zbieżności zdarzeń wpadli naukowcy z Curtin University w Perth (Australia), gdy przeanalizowali próbki skał księżycowych przywiezionych w grudniu 2020 r.

Wiedza i Życie 11/2022 (1055) z dnia 01.11.2022; Sygnały; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Srebrny Glob też dostawał łomot"
Reklama