Fascynujący świat wirusów

Fascynujący świat wirusów

materiały prasowe

Najnowszą książkę Franka Ryana, znanego wirusologa i autora kilku bestsellerów, czyta się jednym tchem. Dowiadujemy się z niej, jak mogło dojść do pojawienia się na świecie wirusów i jak wiele ich teraz jest. Natkniemy się na nie w najrozmaitszych miejscach, np. jednego wyizolowano z ameby żyjącej w soczewce kontaktowej. Przebywał w nim inny wirus – wirusofag nazwany Sputnik po rosyjskim statku kosmicznym.

Za sprawą wirusów spada na nasz gatunek wiele nieszczęść. Taki wirus HPV może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, bo jego obecność oznacza dla nas błędy w replikacji DNA i nagromadzenie się mutacji, będących podstawą powstania wszystkich nowotworów. Wirus odry przed wprowadzeniem masowych szczepień w 1963 r. co 2–3 lata wywoływał epidemie o zasięgu globalnym, które uśmierciły ok. 2,6 mln osób. Pomimo dostępności bezpiecznej i niedrogiej szczepionki odra nadal stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów małych dzieci na świecie. Z kolei przed wynalezieniem szczepionki na polio opuszkowa postać porażenna tej choroby upośledzała pracę mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, a chorzy dożywali swych dni w specjalnym urządzeniu wspomagającym oddech – tzw. żelaznym płucu. Książkę tę trzeba zatem podarować każdemu antyszczepionkowcowi!

Fascynujące jest, jakie ślady pozostawiły w naszym genomie dawne epidemie wirusów. Okazuje się, że te mikroby wpłynęły nawet na naszą ewolucję, pozwalając na powstanie usprawnionego łożyska, a nieprawidłowości w ekspresji ich niegdysiejszych genów mogą przekładać się na wzmocnienie niektórych aspektów zespołu Downa oraz takie choroby ciąży jak stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu i rak kosmówki.

Frank Ryan, Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19, przeł. Ewa Pater-Podgórna, Bukowy Las, Wrocław 2020

Wiedza i Życie 2/2021 (1034) z dnia 01.02.2021; Książki. Recenzje; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną