Pixabay
Środowisko

Mocne szczęki, ostre pazury, trujące żebra. Tym dysponują pozornie bezbronne płazy

Isthmura corrugata (płazy bezpłucnikowate) – na podniebieniu widać dwa łuki zębów lemieszowych, z boku zęby szczękowe, a w głębi gardła dwa walce zębów lemieszowych pokryte drobnymi ostrymi wypustkami.Comte et. al (2017) Isthmura corrugata (płazy bezpłucnikowate) – na podniebieniu widać dwa łuki zębów lemieszowych, z boku zęby szczękowe, a w głębi gardła dwa walce zębów lemieszowych pokryte drobnymi ostrymi wypustkami.
Żyjące w Ameryce Południowej żaby rogate mają bardzo duże, zakrzywione jak haczyki zęby. Badania przeprowadzone w 2017 r. na Ceratophrys cranwelli wykazały, że siła zaciskania szczęk wynosi do 500 N. To oznacza, że żaba mogłaby podnieść pyskiem 25 cegieł naraz. Inne gatunki też potrafią zaskoczyć tajną bronią.

Zęby żab to unikatowe twory – nie mają korzeni i co jakiś czas wypadają, po czym są zastępowane przez nowe. U większości gatunków układają się na szczęce po łuku, w jednym rzędzie (a u płazów ogoniastych, beznogich i części bezogoniastych – w dwóch rzędach). Tylko jeden gatunek, Gastrotheca guentheri, ma też zęby na żuchwie. Uzębienie służy płazom do przytrzymywania ofiary i jej zgniatania. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba, bo żaby połykają zazwyczaj zdobycz w całości.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Zoologia; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajna broń płazów"
Reklama