Fragment Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w którego skład wchodzą dawne kopalnie „Guido” i „Królowa Luiza”. Fragment Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w którego skład wchodzą dawne kopalnie „Guido” i „Królowa Luiza”. Forum
Struktura

Śladami dawnych górników w poszukiwaniu uranu i zielonego złota

Co wydobywali ludzie epoki kamiennej? Gdzie powstały kopalnie złota i srebra? Czym było zielone złoto? W której kopalni kryształy soli mają rozmiary nawet 0,5 m? Jaka kopalnia oferuje turystom wędrówkę na głębokości aż 600 m? Gdzie robotnicy przymusowi i więźniowie pozyskiwali uran dla ZSRR?

Na terenie naszego kraju odnajdziemy liczne ślady działalności dawnych górników. Najwięcej zachowało się w południowej części, czyli na wyżynach i w górach. Wyjaśnienia należy szukać w budowie geologicznej zamieszkiwanego przez nas kawałka kontynentu. Góry i wyżyny południowej Polski mają za sobą bogatą przeszłość liczoną w setkach milionów lat oraz cechują się wielką rozmaitością skał i bogactwem minerałów. Niziny tymczasem od zakończenia epoki plejstoceńskiej przed 10 tys. lat przykrywa warstwa osadów polodowcowych, młodych i ubogich w surowce.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Turystyka; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska podziemna"
Reklama