Shutterstock
Zdrowie

Wcześniaki: jak im szkodzi wpatrywanie się w monitory

6- i 7-latki spędzające więcej niż dwie godziny przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora częściej mają niższy poziom IQ, kłopoty z uwagą i rozwiązywaniem problemów – infomuja naukowcy w „JAMA Pediatrics”.

Dotychczasowe analizy, które wiązały czas spędzany przez dzieci przed ekranem z problemami dotyczącymi rozwoju behawioralnego i językowego, dotyczyły dzieci urodzonych w normalnym terminie. Tym razem jednak grupa naukowców skupiła się na wcześniakach (urodzonych w 28 tygodniu ciąży i wcześniej), o których wiadomo, że są z tego powodu zagrożone rozlicznymi deficytami i kłopotami ze zdrowiem.

Wyniki badań doktor medycyny Betty R. Vohr i jej współpracowników. Okazało się, że spośród 414 ocenianych 6- i 7-latków (będących wcześniakami), 238 korzystało z ekranu ponad dwie godziny dziennie, a 266 miało komputer lub telewizor we własnej sypialni. Dzieci spędzające więcej czasu przed ekranem porównywane z tymi, które korzystały z elektroniki mniej niż dwie godziny dziennie, wypadały wyraźne gorzej, jeśli chodzi o zdolność rozwiązywania problemów, słabiej potrafiły się kontrolować (umiejętność hamowania własnych zachowań) i miały wyższe deficyty uwagi. Dzieci mające elektronikę w sypialni miały także niższą samokontrolę, przy jednoczesnej większej impulsywności i nadaktywności.

Naukowcy zwrócili uwagę, że pediatrzy powinni uczulać rodziców wcześniaków na możliwe skutki nadużywania urządzeń ekranowych dla procesu rozwojowego ich potomstwa.

____________________________________________

źródło: Science Daily