Shutterstock
Zdrowie

Ludność Portugalii i Szwecji – tyle uratowały szczepionki

Szczepionki przeciwko Covid-19 uchroniły przed śmiercią prawie 20 mln ludzi. I to tylko w pierwszym roku ich podawania na szerszą skalę, czyli poza badaniami klinicznymi.

To najważniejszy wniosek z analizy – największej jak do tej pory – przeprowadzonej przez naukowców z Imperial College w Londynie, którzy modelowali rozprzestrzenianie zakażeń covid w 185 krajach między grudniem 2020 r. a grudniem 2021. Dokładnie brzmi on tak: bez szczepionek w tym okresie mogło na świecie umrzeć 31,4 mln osób, ale 19,8 mln zgonów udało się uniknąć. „Wiedzieliśmy, że będzie to duża liczba, ale aż takiej się nie spodziewaliśmy” – mówi Oliver Watson, główny autor badania, którego wyniki opublikowało czasopismo „The Lancet Infectious Diseases”.

Uratowanych byłoby jeszcze więcej, gdyby dostęp do szczepionek był bardziej wyrównany na całym świecie. Wtedy – według naukowców – można by zapobiec kolejnym prawie 600 tys. zgonów (a więc jednemu na pięć wywołanych przez SARS-CoV-2 w krajach o najniższych dochodach). Zdaniem dr. Watsona, którego cytuje „The Guardian”, można więc było zrobić więcej, by ograniczyć najtragiczniejsze żniwo pandemii: „Niestety, cel wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia, aby do końca 2021 r. zaszczepić przynajmniej 40 proc. populacji każdego kraju, nie został osiągnięty”. Od 8 grudnia 2020 r. do dziś co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało niecałe dwie trzecie ludności świata.

Do przeprowadzenia analizy naukowcy z Londynu wykorzystali zarówno oficjalne dane na temat umieralności związanej z Covid-19, jak i szacunkowe (bo wiele krajów, zwłaszcza z Afryki, nie prowadzi lub nie udostępnia kompletnej rejestracji zgonów podczas pandemii). Wzięto pod uwagę tzw. zgony nadmiarowe (wynikające z różnicy między całkowitą liczbą osób, które zmarły z różnych przyczyn w danym okresie, a średnią liczbą tzw. zgonów oczekiwanych, na podstawie danych historycznych z lat poprzedzających pandemię). Na koniec porównano wszystkie te informacje z hipotetycznym scenariuszem alternatywnym, w którym w poszczególnych krajach nie podano by żadnej szczepionki przeciwko covid.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną