„Bieg po nowe życie” 2021. „Bieg po nowe życie” 2021. mat. pr.
Zdrowie

Przeszczep to dar życia. Daj świadectwo woli

„Bieg po nowe życie”, którego kolejna edycja zaplanowana jest na sobotę, 10 września, propaguje ideę przeszczepów. Pokazuje, że transplantacja to skuteczna, bezpieczna i etyczna metoda pozwalająca na powrót do normalnego, aktywnego życia.

Setki osób czekają w Polsce na przeszczep serca, wątroby lub płuc, ponad tysiąc – na przeszczep nerki. Za każdą z tych liczb stoi dramat, czasami zakończony tragicznie, bo dawców jest mniej niż potrzebujących. Ten stan się nie zmieni, dopóki o transplantacjach nie będzie się mówić więcej. Dlatego też, między innymi, w sobotę 10 września o godz. 12 organizowany jest „Bieg po nowe życie”. W tym roku po raz 21., na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

„Bieg po nowe życie” 2021.mat. pr.„Bieg po nowe życie” 2021.

Impreza ma zachęcać do świadomego dawstwa narządów. Wokół tej idei wiele jest wciąż społecznych barier i nieporozumień. Czy to prawda, że transplantacji potrzebują tylko osoby chorujące od dawna? Od kogo można pobrać narządy do przeszczepu? Czy dawcą można zostać w każdym wieku? Czy biorca wie, kto był jego dawcą? Wszelkie tego typu wątpliwości można będzie rozwiać podczas rozmowy ze specjalistami, którzy także będą obecni w Wilanowie.

Można będzie również zdobyć świadectwo woli – plastikową kartę z wyrażeniem zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu. Podczas dotychczasowych Biegów i innych imprez sportowych rozdano ich do tej pory ponad 200 tys.

Pozbawiony elementów twardej rywalizacja marsz nordic walking będzie miał charakter sztafety. Udział w niej weźmie ponad 80 trójosobowych składów – osobom, które dzięki transplantacji powróciły do aktywnego życia towarzyszyć będą sympatycy idei (ze świata kultury i sportu) oraz przedstawiciele mediów oraz. W Wilanowie pojawi się też oczywiście przedstawicielka pulsara. Zajrzyjcie, nawet jeśli nie biegniecie.

Więcej informacji na stronie https://transplantologia.info/

.mat. pr..

PS To był dla pulsara zaszczyt. Uczestniczyliśmy w Bieg po Nowe Życie u boku kardiochirurga z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła ll dr. hab. n. med. Karola Wierzbickiego oraz Jadwigi Nogi, której 5,5 roku temu życie uratował przeszczep serca. Poza nami kilometr przeszło prawie 300 biorców i dawców narządów, lekarek i lekarzy, pielęgniarek oraz artystów, ludzi biznesu i mediów. Stawiliśmy się wszyscy w sobotę w Pałacu w Wilanowie, by wesprzeć polską transplantologię. I zamierzamy to zrobić także za rok. Zdjęcie możecie zobaczyć tutaj.