Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Otyłość dzieci: sporo z genów, więcej z trybu życia

Aby ustalić, jakie są genetyczne podstawy wysokiego BMI, uczeni przeprowadzili analizę obejmującą 1,3 mln osób.

Odsetek młodych osób z wysoką masą ciała systematycznie rośnie od kilku dekad. Dlatego organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym szukają rozwiązań, a uczeni starają się jak najlepiej zrozumieć przyczyny tego zjawiska. Wiadomo, że za otyłość odpowiedzialne są czynniki związane z trybem życia (np. dieta, aktywność fizyczna). Istnieją też zmienne środowiskowe, które mogą mieć wpływ na zwiększone BMI w zachodnich społeczeństwach (rozważa się m.in. rolę związków endokrynnie czynnych obecnych w środowisku czy niedobór snu).

Znaczenie mają też czynniki genetyczne, ale do tej pory nie było pewności, w jakim stopniu masa ciała rodziców przekłada się na dziedziczne skłonności ich dzieci. Niektórym z dotychczasowych analiz brakowało precyzji, inne były prowadzone na niedużych grupach lub odnajdywały geny korelujące z wysokim BMI, ale nie przekładały tych danych na realia epidemiologiczne. Najnowsza praca, opublikowana w „JAMA Network Open” wypełnia te luki w wiedzy.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Heritability of Body Mass Index Among Familial Generations

Autorzy publikacji włączyli do swojej analizy ok. 448 tys. dzieci, a także oboje rodziców każdego – baza liczyła więc ponad 1,3 mln osób. Ustalili, jakie było BMI matek i ojców, gdy mieli oni po 17 lat (czyli zanim spłodzili potomstwo). Następnie sprawdzili, w jakim stopniu masa ciała występująca u pokolenia rodzicielskiego przekłada się na wagę córek i synów. Okazało się, że dzieci rodziców, którzy byli otyli w wieku 17 lat, mają aż 77 proc. szans na tę samą przypadłość w tym samym wieku. Dla porównania, jeśli zarówno ojciec, jak i matka mieli prawidłowe BMI, to ryzyko u ich dziecka wynosi jedynie 15 proc.

Czy to oznacza, że otyłość jest wyłącznie następstwem genów i nie da się z nią niczego zrobić? Przeciwnie. Autorzy projektu obliczyli, że odziedziczalność nadmiernej masy ciała wynosi ok. 39 proc. To znaczy, że jeśli dana osoba jest otyła, to w 39 proc. wynika to z jej genetyki. Pozostałe 61 proc. to czynniki pozagenetyczne, w tym takie, na które da się wpływać.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną